b

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

j

Sevgi Tesisat

}

01.20.2023

Doğalgaz ve elektrik ile çalışan, teknolojinin getirdiği pek çok olanağı bünyesinde barındıran kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan çok özel cihazlardır. Suyu peteklerin içerisinde gezdirerek ısınmayı sağlayan bu sistem, mutfak ve banyo gibi alanlarda da sıcak suyu etkili şekilde kullanmamızı sağlar. Bu işlemleri su ile gerçekleştirdiği için kombideki su seviyesinin azalması, ısınma ve sıcak su ihtiyacının karşılanamaması anlamına gelecektir. Fazlası da hiç kuşkusuz ki sızıntılar ile gün yüzüne çıkacaktır. Peki, bu durumda ideal kombi basıncı kaç olmalı? Şimdi içeriğimizde bu konun tüm detaylarından bahsedeceğiz.

Kombi Basıncı Ne İşe Yarar?

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan elektronik cihazlar olarak bilinen kombiler, kombi sisteminde var olan suyu kullanarak bu ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Yani kombi içerisindeki su, borular vasıtası ile peteklere sıcak su olarak iletilmekte, ardından petekler ısınmaktadır. Aynı su borular aracılığı ile mutfak ve banyo gibi alanlara iletilerek, sıcak su ihtiyacı giderilmektedir. İşte iki temel ihtiyacın karşılanması için gerekli olan su kombi sisteminde hiç olmaz ya da olması gerekenden daha az olursa, ne yazık ki arızalar ortaya çıkacaktır. Buradan hareketle kombi sisteminin içerisindeki su miktarına da kombi basıncı adı verilir. Kombi basıncının ne kadar olduğunu bar simgesinden görebilir, ona göre müdahale edebiliriz.

Kombi Su Basıncı Kaç Olmalı?

Özellikle kış aylarında sıcak su ve ısınma ihtiyacımız daha önemli hale geldiğinden, kombilerde herhangi bir problem olduğunda ne yazık ki bu durum çekilmez bir seviyeye ulaşabilmektedir. Kombi basıncının düşmesi sonucunda, kombide yeterli miktarda su dolaşamadığı için, ihtiyaç olan ısınma ve sıcak su da doğal olarak sağlanamayacaktır. Ancak kombi su basıncı doğru seviyede olursa, o halde böyle bir sorun yaşanmaz. Peki, kombinin su basıncı kaç olmalı? Şimdi bundan bahsedelim.

Öncelikli olarak kombi su basıncını, genellikle kombilerin altında, bazı durumlarda da panelde yer alan saat gibi göstergeden öğrenebilirsiniz. Gösterge belirli kademelerden ya da renklerden oluşur. 0’dan 4’e kadar rakamların olduğu göstergede, ilgili gösterge çubuğunun 1 ile 2 rakamları arasında olması gerekir. Bu rakamların altında ya da üstünde olması, kombinizin doğru çalışmayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda da mutlaka uzman bir teknik servisten destek almalısınız. Ancak kombi basınç düzeyi 1’in altında düşerse, buna müdahale edebilme durumunuz oluşur. Kombi basıncı kaç olmalı? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Peki, düşük olursa kombiye nasıl su basılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombilerin markalarına göre bar göstergesinin yeri değişiklik gösterebilir. Ancak kombinin altını ya da panelini kontrol ederseniz çok rahat bulabilirsiniz. Bundan sonraki aşama, kombinizin bar seviyesinin kaç olduğunu kontrol etmektir. Peki, kombi su basıncı kaç olmalı? İdeal seviye, bar göstergesinin 1 ile 2 arasında yer aldığı konumdur. Bunun altında kalması durumunda kombide dolaşım halinde yeterli su olmayacaktır. Bu durumda da kombiye su basmanız gerekir. Kombi Basıncı Neden Düşer? isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Peki, su basma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

  • Kombinin alt kısmında çeşitli vanalar bulunur. Bu vanalar arasından mavi renkli olan vanayı ya da çubuğu bulmalısınız.
  • İlgili vana ya da çubuğu saat yönünün tersine çevirerek, kombiye su basabilirsiniz. Su basarken bar göstergesi 2’ye yaklaşana kadar su basmaya devam etmeli, 2’ye gelmek üzereyken su basma işlemini sonlandırmalısınız. Aksi durumunda kombi, petekler ya da tesisatta su sızıntısı ortaya çıkacaktır.
  • Bar göstergesi 2’ye yaklaştığında, ilgili vana ya da çubuğu saat yönünde çevirerek kapatabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek, kombinize su basabilirsiniz. Ancak kombi basıncı kaç olmalı? sorusuna yeterli bir cevap almadan bu işlemi gerçekleştirmemeniz gerekir. Aksi durumda fazla su basmak, tesisatın belirli bölümlerinden ya da kombiden su sızıntısı olmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda da yapmanız gereken uzman bir teknik servisten destek almaktır.

Kombilerde Otomatik Hava Sızdırması

Kombiye Fazla Su Basılırsa Ne Olur?

Elektronik bir cihaz olmasının yanında su sayesinde faaliyetlerini gerçekleştirdiğinden, devre elemanları suya maruz kalırsa, o halde çok büyük masraflar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikli olarak bunu bilmeniz gerekir. Yani kombinizin su seviyesi düştüyse, su basınç göstergesini kontrol ederek su basmalı, gösterge çubuğu 2’ye yaklaşınca mutlaka kapatmalısınız. Aksi durumda kombi su akıtmaya başlar. Yani kombiye su basıp, bir başka işle uğraşmak çok yanlış. Bir gözünüz vanada bir gözünüz mutlaka göstergede olmalı. Peki, kombi su basınç yükselmesi tehlikeli midir? Elbette. Peki, ne gibi zararları olur? Şimdi bunları sıralayalım.

  • Kombi, altından su akıtmaya başlar ve eviniz su basma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.
  • Elektronik karta su temas ederse, kart yanabilir.
  • Kombi, tesisat ya da peteklerden su sızıntısı meydana gelir.
  • Kombi kendini kilitleyebilir.
  • Önemli devre elemanları arızalanabilir.

Yukarıda, kombiye fazla su bastığınızda yaşayacağınız olumsuzluklardan bahsetmeye çalıştık. Bu olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka kombinize su basarken dikkatli olmalı, su basınç oranını 1 ila 2 arasında tutmalısınız. İdeal seviye 1.5 olarak bilinse de 2’ye kadar normal olarak karşılanabilir. Ancak fazla su basma durumunda mutlaka uzman bir kombi servisinden hizmet almalısınız. Aksi durumda kombinizde çok daha büyük hasarlar ortaya çıkabilir.

İstanbul Uzman Kombi Servisi: Sevgi Tesisat

Deneyimli ekibi, profesyonel çalışma standartları, teknolojik cihazları, orijinal yedek parçaları ve uygun fiyat avantajı ile İstanbul genelinde hizmet sunmaya devam eden Sevgi Tesisat, kombilerde meydana gelen arızalar için en profesyonel çözümleri üretmektedir. Bu şekilde kombilerdeki arızalar ortadan kaldırılmakta, profesyonel çözümler sayesinde maddi ve manevi açıdan pek çok avantaj elde edilmektedir. Ayrıca uygun fiyat avantajı ile İstanbul kombi servisi olarak hizmet sunan Sevgi Tesisat hem kalite hem de fiyat avantajını daimî olarak sağlamaktadır.

Sizin için hazırladığımız “Kombi Basıncı Kaç Olmalı?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi bize iletebilir, hizmet almak isterseniz telefon numaralarımızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Kombinin Su Basıncı Kaç Bar Olmalı?

Kombilerde ideal su basınç seviyesi 1.5 olarak bilinmektedir. Ancak alt taban 1, üst taban ise 2’dir. Bu seviyelerin altı ya da üstü olduğu durumlarda mutlaka dikkatli olmalısınız. Su basıncı düşükse kombinize dikkatli şekilde su basmalı, yüksekse mutlaka uzman bir teknik servisten destek almalısınız.

Kombinin Su Basıncı 3 Olursa Ne Olur?

Kombiniz, petekleriniz ve tesisatınızdan su gelmeye başlar. Bazı durumlarda evi su basacak dereceye kadar ulaşabilir. Bu nedenle özellikle kombinize su basarken dikkatli olmalı, su basıncı 2’yi geçmeden basınç vanasını kapatmalısınız. Aksi durumda su sızıntısı ve devre elemanlarının arızalanması gibi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da sizin için çok yüksek maliyetlere katlanma zorunluluğu doğurabilir.

Kombini Su Basıncı 1’in Altına Düşerse Ne Olur?

Kombi çalışmasını durdurur ve arıza durumuna geçer. Arıza ışığı ve göstergesi sönmeden de kombi çalışmaz. Bu süreçte doğal olarak ısınma ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Bunun için kombinin altındaki mavi vana ya da çubuktan kombiye su basmalı, bar göstergesi 2’ye gelmeden su basmayı durdurmalısınız.

Öne Çıkanlar

İlgili Mesajlar

Peteklerin Altı Isınmıyor

Peteklerin Altı Isınmıyor

Isınma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan petekler, kombinin borular ile aktardığı sıcak suyu devir daim yaparak ortamın ısınmasını sağlarlar. Bu şekilde hem peteğin olduğu yer ısınır hem de ısınma işlemi büyük bir konforla gerçekleşmiş olur. Ancak her...

daha fazla bilgi edinin
Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

daha fazla bilgi edinin
Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler, bunu sıcak suyu aktif kullanarak gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile suyun basıncında olumsuz bir durum olduğunda kombi elektronik bir cihaz olduğundan arıza meydana gelir. Bu arızanın en sık karşılaşılanı da kombi...

daha fazla bilgi edinin

Acil Tesisatçı’ya mı ihtiyacınız var?

7/24 Hizmet İçin

0 Yorum
Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir