Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

j

Sevgi Tesisat

}

09.14.2022

Su kaçakları, yaşam ya da çalışma alanlarında meydana gelebilen ve hayatı çok büyük ölçekte problem ile karşı karşıya bırakan tesisat problemlerindendir. Çoğu zaman kaçağın oluşumu uzun bir süre sonra anlaşıldığı için oluşan problemlerin oranı da doğru orantılı olarak artmaktadır. İşte biz de “Su Kaçağı Nasıl Bulunur?” isimli içeriğimizde bu konunun pek çok detayından söz ederek, sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçaklarının nasıl bulunduğundan ziyade öncelikli olarak su kaçaklarının meydana geldiğinin nasıl anlaşıldığının kavranması gerekir. Bunun için belirli çıktılar mevcut. Aşağıda belirteceğimiz hususlara dikkat ettiğinizde, çok zaman geçmeden su kaçağının oluştuğunu anlayabilir ve hemen hizmet talebi oluşturabilirsiniz.

 • Su faturalarının her ay gelen düzeyden daha fazla gelmesi,
 • Vana ve musluk ile bataryalar kapalı haldeyken bile su sayacının hala dönüyor olması,
 • Duvarlarda küflenme ve sararma meydana gelmesi,
 • Alt komşunuzun tavanında sararmaların oluşması,
 • Rutubet kokusunun ortaya çıkması,
 • Derz aralarının renklerinin sarıya dönmesi ve
 • Fayans üzerinde su birikmesi, su kaçaklarının meydana geldiğinin en önemli belirtilerindendir.

Su kaçak belirtileri nelerdir? sorusuna verilebilecek en net cevap bu şekildedir. Peki, tesisatta su kaçağı nasıl bulunur? Şimdi size bunun profesyonel şekilde nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Doğalgaz ve elektrik ile çalışan, teknolojinin getirdiği pek çok olanağı bünyesinde barındıran kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan çok özel cihazlardır. Suyu peteklerin içerisinde gezdirerek ısınmayı sağlayan bu sistem, mutfak ve banyo gibi alanlarda...

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Evler, iş yerleri ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavaboların giderleri uzun süre temizlenmediği durumlarda, kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokular bakteri ve böcek oluşumunun da ana merkezleri olduğundan, olumsuzluk yalnızca kötü kokuyla tanımlanmaz. İşte bu...

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler, bunu sıcak suyu aktif kullanarak gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile suyun basıncında olumsuz bir durum olduğunda kombi elektronik bir cihaz olduğundan arıza meydana gelir. Bu arızanın en sık karşılaşılanı da kombi...

Klozet Rezervuar Tamiri Nasıl Yapılır?

Günlük kullanıma sahip olan klozetler, çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilmekte ya da kırılabilmektedir. İşte bu durumda insanın temel gereksinimlerden birini karşılayamama tehdidi oluşacağı için, hemen tamiri ya da değişikliği yapılması gerekir. Tabii ki her...

Termosifon Montajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kişisel temizlik alanında her geçen gün daha gelişmiş makineler üretiyoruz. Bu makineler sayesinde kişisel temizlik hem kısa sürecek hem de kolay bir şekilde yapılacak hale geliyor. Termosifon da bu amaçla üretilmiş makinelerden bir tanesidir. Görevi basitçe su...

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabolar, suyu rahat şekilde kullanabilmemiz açısından pek çok faydayı bize sunarlar. Temiz suyu kullandıktan sonra oluşan pis suyu da tesisat aracılığı ile kanalizasyonlara iletirler. Ancak herkes lavaboları aynı hassasiyetle kullanmadığı için, çeşitli sebepler...

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Kış ayları yaklaşınca en sık sorulan sorulardan bir tanesi de peteklerin havası nasıl alınır? sorusu oluyor. Çünkü evlerimizde ya da iş yerlerimizde ısınmak için kullandığımız kombi tesisatı ile petekler, bize konforlu bir ısınmanın her türlü avantajını sunuyor. Bu...

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız lavabolar, çeşitli sebepler ile tıkanırlar ve tıkanmaları, su kullanımımızı engellediği için hayatımızı olumsuz etkiler. Bu nedenle profesyonel çalışmalar ya da basit çözümler ile lavabo tıkanıklıklarından kurtulabilirsiniz....

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğalgazın yayılması ile kombi kullanımı da ülke genelinde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Hem büyük bir konfor sağlaması hem de pek çok olanağı sunması, kombilerin bu nedenle çok dikkat çekici bir hale gelmesine yardımcı olmuştur. İşte bu sebeple evlerimiz ya...

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su tesisatları, ev ve çalışma alanlarında bulunan üç ana tesisattan bir tanesidir. Suyun hayatın anlamı olduğu göz önünde bulundurulursa da su kaçaklarının hayatı ne kadar olumsuz etkileyeceğini tahmin etmek çok zor olmaz. Peki, tesisatlarda meydana gelen kaçaklar nasıl anlaşılır? Bunun için mutlaka elektronik cihazların olması gerekir. Profesyonel firmalarda bulunan elektronik cihazlar, kırmadan su kaçaklarının tespit edilmesine yardımcı olur. Peki, bunlar hangi cihazlardır? Süreç nasıl ilerler? Şimdi size bu detaylardan bahsedelim.

 • Öncelikli olarak su kaçak belirtilerini evinizde gördüğünüzde hemen profesyonel bir tesisat firması ile iletişime geçmelisiniz.
 • Firma adrese ulaştıktan sonra, yanında getirdiği elektronik cihazlar ile hemen müdahaleye başlar.
 • Müdahalenin ilk aşaması, su tesisatlarının yerini belirlemektir. Bunu da en iyi şekilde gerçekleştiren Termal Su Kaçak Tespit Cihazı olacaktır.
 • Bu cihaz tesisatın duvarların tam olarak neresinde olduğunu harita gibi bize gösterir.
 • Sonrasında bu harita üzerinden Akustik Dinleme Cihazı ile geçilir.
 • Hassas bir dinleme cihazı olduğundan, tesisatlar bu cihaz ile dinlenir ve tespit gerçekleşir.
 • Su kaçağından çıkan ses hemen cihaz yoluyla aktarıldığı için de herhangi bir kırma işlemi olmadan su kaçağı bulunmuş olur.

Evde su kaçağı nasıl bulunur? sorusunun aşamalara dayalı olarak verilebilecek cevabı yukarıdaki gibidir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Ev ya da çalışma alanlarının diğer bölümlerine nazaran banyolarda su kaçağının bulunması çok daha zordur. Bunun ana sebebi ise fayanslardır. Çünkü fayanslar su kaçağını görmemizi önemli oranda engellediği için işlem bu sebeple daha zor olur. Ancak derz aralarında ya da alt komşunun tavanında sararma meydana gelmişse, o halde hemen tesisat boruları derinlemesine incelenerek kaçağın tespitine geçilir. Detaylar ise aşağıdaki gibidir:

 • Banyoda su kaçaklarının meydana gelmesi durumunda, kaçaklar kimi zaman aylar sonra belli olabilir.
 • Kaçak belirtilerine rastladığınızda ekipler hemen evinize gelerek, tesisat borularını inceleyecektir.
 • İnceleme sonrasında Termal Su Kaçak Tespit Cihazı ve Akustik Dinleme Cihazı ile su kaçağının yeri noktasal olarak tespit edilecektir.
 • Tespit işlemi sonrasında gerekli malzemeler ve ekipmanlar ile tamirat gerçekleştirilerek, su kaçağı ortadan kaldırılacaktır.

Banyolar su kaçaklarının belirtilerinin en geç ortaya çıktığı alanlardır. Çünkü fayanslar belirtileri görmemizi çoğunlukla engeller. Bu nedenle de bazı durumlarda aylarca su kaçağının olduğunu anlayamayız. Ancak su faturalarını kontrol etme ve vana ile musluklar kapalıyken sayacı kontrol etme gibi hususları göz önünde bulundurursanız, su kaçağının banyoda olup olmadığını anlayabilir, hemen uzman bir tesisatçıdan destek alabilirsiniz.

Duvardaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Duvarların arkasında meydana gelen su kaçakları çok kolay görünse de bazı durumlarda maddi ve manevi açıdan insanları çok daha fazla yoran durumları ortaya çıkarabilir. Çünkü su kaçağı duvarın arkasında oluşsa bile duvarın yüzeyinde belirti oluşmayabilir. Kaçaktan akan su zemine ya da alt komşunun tavanına akabilir. Eğer zemine akarsa, ne yazık ki tecrübesiz tesisatçılar fayansı kırarak ya da parkeyi sökerek su kaçağını bulmaya çalışır. İşte bu maddi ve manevi açıdan en çok yoran süreci oluşturacaktır. Ancak profesyonel cihazlar ile bu işlem gerçekleştirilirse, duvardaki su kaçağı noktasal olarak bulunabilecektir.

Termal Su Kaçak Tespit Cihazı ve Akustik Dinleme Cihazı ile gerçekleştirilen bu süreç sonucunda, kaçak belirtileri her ne kadar zeminde oluşsa da cihaz en doğrusunu gösterecektir. Böylece çok daha az zorlanacağınız bir süreç oluşacaktır.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evlerimizde ve çalışma alanlarımızda bize büyük kolaylık sağlayan kalorifer tesisatlarında su kaçağı meydana geldiğinde, iş çığırından çıkan bir hale ulaşabilir. Bu durumda hemen uzman bir su tesisatçısı ile iletişime geçerek, su kaçağının tespitini ve tamirini gerçekleştirmelisiniz. Peki, kalorifer tesisatlarındaki su kaçağı nasıl tespit edilir?

 • Kombi çalışır hale getirilmelidir. Bunun sebebi, Termal Su Kaçak Tespit Cihazı’nın kalorifer tesisatındaki boruları net şekilde görebilmesidir.
 • Sonrasında cihaz ile kalorifer tesisatının ilerlediği güzergahlar kontrol edilir.
 • Kaçak olmayan alanlar düz bir hat şeklinde ilerleyecektir.
 • Kaçağın meydana geldiği yerde ise su dağınık bir görünüm oluşturur. Bu da su kaçağının noktasal olarak gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Yukarıdaki aşamalar başarılı şekilde uygulandığında, su kaçağı profesyonel şekilde tespit edilecektir. Teknolojinin gelişmesi ile çok daha profesyonel hizmetler gerçekleştirildiğinden, su kaçakları sonucunda yaşadığınız problemlerde mutlaka uzman firmaları tercih etmelisiniz. İşte bu konuda son derece profesyonel ve uzman olan Sevgi Tesisat firmamız, size gerekli olan hizmeti en güvenilir şekilde sunacaktır. Hizmet talebiniz için bizimle günün her saatinde iletişime geçebilirsiniz. Biz de böylece sizin için hazırladığımız “Su Kaçağı Nasıl Bulunur?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilir, anında cevap bulabilirsiniz.

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Yaşam alanlarının en büyük sorunlarından olan su kaçakları, evlerde çeşitli sebeplerle baş gösterir. Duvarda rutubet, alt komşunun tavanında sararma, su faturalarının artışı vb. sebeplerle su kaçakları anlaşılır. Ancak noktasal ve kırmadan su kaçağının bulunması için profesyonel su kaçağı tespiti hizmetinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Zeminde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Zeminde su kaçak belirtileri arasında; derz aralarının sararması ve zeminde su birikmesi en sık gösterilenlerdir. Zemin fayans olduğundan zor fark edildiği için, daha fazla dikkat gerekir. Ayrıca temizlediğiniz halde sürekli zeminde su birikiyorsa, bu durum temiz su tesisatı kaçağı anlamına gelir. Belirli aralıklarla birikiyorsa, pis su tesisatında meydana gelen bir kaçaktır.

Su Kaçağı Neden Olur?

Tesisatın orijinal malzemeler ile döşenmemesi, kontrolsüz şekilde tadilat gerçekleştirilmesi, su basıncının fazla gelmesi ve musluk ya da bataryaların aniden açılıp kapatılması gibi sebepler, su kaçaklarının oluşmasına ortam hazırlamaktadır.

Öne Çıkanlar

İlgili Mesajlar

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Doğalgaz ve elektrik ile çalışan, teknolojinin getirdiği pek çok olanağı bünyesinde barındıran kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan çok özel cihazlardır. Suyu peteklerin içerisinde gezdirerek ısınmayı sağlayan bu sistem, mutfak ve banyo gibi alanlarda...

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Evler, iş yerleri ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavaboların giderleri uzun süre temizlenmediği durumlarda, kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokular bakteri ve böcek oluşumunun da ana merkezleri olduğundan, olumsuzluk yalnızca kötü kokuyla tanımlanmaz. İşte bu...

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler, bunu sıcak suyu aktif kullanarak gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile suyun basıncında olumsuz bir durum olduğunda kombi elektronik bir cihaz olduğundan arıza meydana gelir. Bu arızanın en sık karşılaşılanı da kombi...

Klozet Rezervuar Tamiri Nasıl Yapılır?

Günlük kullanıma sahip olan klozetler, çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilmekte ya da kırılabilmektedir. İşte bu durumda insanın temel gereksinimlerden birini karşılayamama tehdidi oluşacağı için, hemen tamiri ya da değişikliği yapılması gerekir. Tabii ki her...

Termosifon Montajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kişisel temizlik alanında her geçen gün daha gelişmiş makineler üretiyoruz. Bu makineler sayesinde kişisel temizlik hem kısa sürecek hem de kolay bir şekilde yapılacak hale geliyor. Termosifon da bu amaçla üretilmiş makinelerden bir tanesidir. Görevi basitçe su...

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabolar, suyu rahat şekilde kullanabilmemiz açısından pek çok faydayı bize sunarlar. Temiz suyu kullandıktan sonra oluşan pis suyu da tesisat aracılığı ile kanalizasyonlara iletirler. Ancak herkes lavaboları aynı hassasiyetle kullanmadığı için, çeşitli sebepler...

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Kış ayları yaklaşınca en sık sorulan sorulardan bir tanesi de peteklerin havası nasıl alınır? sorusu oluyor. Çünkü evlerimizde ya da iş yerlerimizde ısınmak için kullandığımız kombi tesisatı ile petekler, bize konforlu bir ısınmanın her türlü avantajını sunuyor. Bu...

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız lavabolar, çeşitli sebepler ile tıkanırlar ve tıkanmaları, su kullanımımızı engellediği için hayatımızı olumsuz etkiler. Bu nedenle profesyonel çalışmalar ya da basit çözümler ile lavabo tıkanıklıklarından kurtulabilirsiniz....

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğalgazın yayılması ile kombi kullanımı da ülke genelinde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Hem büyük bir konfor sağlaması hem de pek çok olanağı sunması, kombilerin bu nedenle çok dikkat çekici bir hale gelmesine yardımcı olmuştur. İşte bu sebeple evlerimiz ya...
Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

daha fazla bilgi edinin
Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Evler, iş yerleri ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavaboların giderleri uzun süre temizlenmediği durumlarda, kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokular bakteri ve böcek oluşumunun da ana merkezleri olduğundan, olumsuzluk yalnızca kötü kokuyla tanımlanmaz. İşte bu...

daha fazla bilgi edinin

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Temasta olmak

Follow Us

About the Author

Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Evler, iş yerleri ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavaboların giderleri uzun süre temizlenmediği durumlarda, kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokular bakteri ve böcek oluşumunun da ana merkezleri olduğundan, olumsuzluk yalnızca kötü kokuyla tanımlanmaz. İşte bu...

Klozet Rezervuar Tamiri Nasıl Yapılır?

Klozet Rezervuar Tamiri Nasıl Yapılır?

Günlük kullanıma sahip olan klozetler, çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilmekte ya da kırılabilmektedir. İşte bu durumda insanın temel gereksinimlerden birini karşılayamama tehdidi oluşacağı için, hemen tamiri ya da değişikliği yapılması gerekir. Tabii ki her...

Get In Touch

Get In Touch

Address

1234 Divi St. #1000
San Francisco, CA 94220

Phone

(255) 352-6258