Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

j

Sevgi Tesisat

}

09.14.2022

Su kaçakları, yaşam ya da çalışma alanlarında meydana gelebilen ve hayatı çok büyük ölçekte problem ile karşı karşıya bırakan tesisat problemlerindendir. Çoğu zaman kaçağın oluşumu uzun bir süre sonra anlaşıldığı için oluşan problemlerin oranı da doğru orantılı olarak artmaktadır. İşte biz de “Su Kaçağı Nasıl Bulunur?” isimli içeriğimizde bu konunun pek çok detayından söz ederek, sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçaklarının nasıl bulunduğundan ziyade öncelikli olarak su kaçaklarının meydana geldiğinin nasıl anlaşıldığının kavranması gerekir. Bunun için belirli çıktılar mevcut. Aşağıda belirteceğimiz hususlara dikkat ettiğinizde, çok zaman geçmeden su kaçağının oluştuğunu anlayabilir ve hemen hizmet talebi oluşturabilirsiniz.

 • Su faturalarının her ay gelen düzeyden daha fazla gelmesi,
 • Vana ve musluk ile bataryalar kapalı haldeyken bile su sayacının hala dönüyor olması,
 • Duvarlarda küflenme ve sararma meydana gelmesi,
 • Alt komşunuzun tavanında sararmaların oluşması,
 • Rutubet kokusunun ortaya çıkması,
 • Derz aralarının renklerinin sarıya dönmesi ve
 • Fayans üzerinde su birikmesi, su kaçaklarının meydana geldiğinin en önemli belirtilerindendir.

Su kaçak belirtileri nelerdir? sorusuna verilebilecek en net cevap bu şekildedir. Peki, tesisatta su kaçağı nasıl bulunur? Şimdi size bunun profesyonel şekilde nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Doğru Tesisatçı Fark Yaratır

Servis Ağımızla Yanınızdayız

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su tesisatları, ev ve çalışma alanlarında bulunan üç ana tesisattan bir tanesidir. Suyun hayatın anlamı olduğu göz önünde bulundurulursa da su kaçaklarının hayatı ne kadar olumsuz etkileyeceğini tahmin etmek çok zor olmaz. Peki, tesisatlarda meydana gelen kaçaklar nasıl anlaşılır? Bunun için mutlaka elektronik cihazların olması gerekir. Profesyonel firmalarda bulunan elektronik cihazlar, kırmadan su kaçaklarının tespit edilmesine yardımcı olur. Peki, bunlar hangi cihazlardır? Süreç nasıl ilerler? Şimdi size bu detaylardan bahsedelim.

 • Öncelikli olarak su kaçak belirtilerini evinizde gördüğünüzde hemen profesyonel bir tesisat firması ile iletişime geçmelisiniz.
 • Firma adrese ulaştıktan sonra, yanında getirdiği elektronik cihazlar ile hemen müdahaleye başlar.
 • Müdahalenin ilk aşaması, su tesisatlarının yerini belirlemektir. Bunu da en iyi şekilde gerçekleştiren Termal Su Kaçak Tespit Cihazı olacaktır.
 • Bu cihaz tesisatın duvarların tam olarak neresinde olduğunu harita gibi bize gösterir.
 • Sonrasında bu harita üzerinden Akustik Dinleme Cihazı ile geçilir.
 • Hassas bir dinleme cihazı olduğundan, tesisatlar bu cihaz ile dinlenir ve tespit gerçekleşir.
 • Su kaçağından çıkan ses hemen cihaz yoluyla aktarıldığı için de herhangi bir kırma işlemi olmadan su kaçağı bulunmuş olur.

Evde su kaçağı nasıl bulunur? sorusunun aşamalara dayalı olarak verilebilecek cevabı yukarıdaki gibidir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Ev ya da çalışma alanlarının diğer bölümlerine nazaran banyolarda su kaçağının bulunması çok daha zordur. Bunun ana sebebi ise fayanslardır. Çünkü fayanslar su kaçağını görmemizi önemli oranda engellediği için işlem bu sebeple daha zor olur. Ancak derz aralarında ya da alt komşunun tavanında sararma meydana gelmişse, o halde hemen tesisat boruları derinlemesine incelenerek kaçağın tespitine geçilir. Detaylar ise aşağıdaki gibidir:

 • Banyoda su kaçaklarının meydana gelmesi durumunda, kaçaklar kimi zaman aylar sonra belli olabilir.
 • Kaçak belirtilerine rastladığınızda ekipler hemen evinize gelerek, tesisat borularını inceleyecektir.
 • İnceleme sonrasında Termal Su Kaçak Tespit Cihazı ve Akustik Dinleme Cihazı ile su kaçağının yeri noktasal olarak tespit edilecektir.
 • Tespit işlemi sonrasında gerekli malzemeler ve ekipmanlar ile tamirat gerçekleştirilerek, su kaçağı ortadan kaldırılacaktır.

Banyolar su kaçaklarının belirtilerinin en geç ortaya çıktığı alanlardır. Çünkü fayanslar belirtileri görmemizi çoğunlukla engeller. Bu nedenle de bazı durumlarda aylarca su kaçağının olduğunu anlayamayız. Ancak su faturalarını kontrol etme ve vana ile musluklar kapalıyken sayacı kontrol etme gibi hususları göz önünde bulundurursanız, su kaçağının banyoda olup olmadığını anlayabilir, hemen uzman bir tesisatçıdan destek alabilirsiniz.

Duvardaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Duvarların arkasında meydana gelen su kaçakları çok kolay görünse de bazı durumlarda maddi ve manevi açıdan insanları çok daha fazla yoran durumları ortaya çıkarabilir. Çünkü su kaçağı duvarın arkasında oluşsa bile duvarın yüzeyinde belirti oluşmayabilir. Kaçaktan akan su zemine ya da alt komşunun tavanına akabilir. Eğer zemine akarsa, ne yazık ki tecrübesiz tesisatçılar fayansı kırarak ya da parkeyi sökerek su kaçağını bulmaya çalışır. İşte bu maddi ve manevi açıdan en çok yoran süreci oluşturacaktır. Ancak profesyonel cihazlar ile bu işlem gerçekleştirilirse, duvardaki su kaçağı noktasal olarak bulunabilecektir.

Termal Su Kaçak Tespit Cihazı ve Akustik Dinleme Cihazı ile gerçekleştirilen bu süreç sonucunda, kaçak belirtileri her ne kadar zeminde oluşsa da cihaz en doğrusunu gösterecektir. Böylece çok daha az zorlanacağınız bir süreç oluşacaktır.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evlerimizde ve çalışma alanlarımızda bize büyük kolaylık sağlayan kalorifer tesisatlarında su kaçağı meydana geldiğinde, iş çığırından çıkan bir hale ulaşabilir. Bu durumda hemen uzman bir su tesisatçısı ile iletişime geçerek, su kaçağının tespitini ve tamirini gerçekleştirmelisiniz. Peki, kalorifer tesisatlarındaki su kaçağı nasıl tespit edilir?

 • Kombi çalışır hale getirilmelidir. Bunun sebebi, Termal Su Kaçak Tespit Cihazı’nın kalorifer tesisatındaki boruları net şekilde görebilmesidir.
 • Sonrasında cihaz ile kalorifer tesisatının ilerlediği güzergahlar kontrol edilir.
 • Kaçak olmayan alanlar düz bir hat şeklinde ilerleyecektir.
 • Kaçağın meydana geldiği yerde ise su dağınık bir görünüm oluşturur. Bu da su kaçağının noktasal olarak gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Yukarıdaki aşamalar başarılı şekilde uygulandığında, su kaçağı profesyonel şekilde tespit edilecektir. Teknolojinin gelişmesi ile çok daha profesyonel hizmetler gerçekleştirildiğinden, su kaçakları sonucunda yaşadığınız problemlerde mutlaka uzman firmaları tercih etmelisiniz. İşte bu konuda son derece profesyonel ve uzman olan Sevgi Tesisat firmamız, size gerekli olan hizmeti en güvenilir şekilde sunacaktır. Hizmet talebiniz için bizimle günün her saatinde iletişime geçebilirsiniz. Biz de böylece sizin için hazırladığımız “Su Kaçağı Nasıl Bulunur?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilir, anında cevap bulabilirsiniz.

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Yaşam alanlarının en büyük sorunlarından olan su kaçakları, evlerde çeşitli sebeplerle baş gösterir. Duvarda rutubet, alt komşunun tavanında sararma, su faturalarının artışı vb. sebeplerle su kaçakları anlaşılır. Ancak noktasal ve kırmadan su kaçağının bulunması için profesyonel su kaçağı tespiti hizmetinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Zeminde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Zeminde su kaçak belirtileri arasında; derz aralarının sararması ve zeminde su birikmesi en sık gösterilenlerdir. Zemin fayans olduğundan zor fark edildiği için, daha fazla dikkat gerekir. Ayrıca temizlediğiniz halde sürekli zeminde su birikiyorsa, bu durum temiz su tesisatı kaçağı anlamına gelir. Belirli aralıklarla birikiyorsa, pis su tesisatında meydana gelen bir kaçaktır.

Su Kaçağı Neden Olur?

Tesisatın orijinal malzemeler ile döşenmemesi, kontrolsüz şekilde tadilat gerçekleştirilmesi, su basıncının fazla gelmesi ve musluk ya da bataryaların aniden açılıp kapatılması gibi sebepler, su kaçaklarının oluşmasına ortam hazırlamaktadır.

Öne Çıkanlar

İlgili Mesajlar

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi Neden Su Akıtır?

Sıcak ya da soğuk hava fark etmeksizin kombilere her mevsim ihtiyaç duyuyoruz. Soğuk havalarda ısınma konusuna ekstra ihtiyaç duysak da her mevsim sıcak suya olan ihtiyacımız son derece yüksek. İşte bu sebeple kombilerde bir problem meydana geldiğinde, hayatımızın pek...

daha fazla bilgi edinin
Peteklerin Altı Isınmıyor

Peteklerin Altı Isınmıyor

Isınma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan petekler, kombinin borular ile aktardığı sıcak suyu devir daim yaparak ortamın ısınmasını sağlarlar. Bu şekilde hem peteğin olduğu yer ısınır hem de ısınma işlemi büyük bir konforla gerçekleşmiş olur. Ancak her...

daha fazla bilgi edinin
Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Isınmak ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız kombiler, hayatımızın her alanında bize çok fazla kolaylık sağlıyor. İşte sağladığı bu kolaylıklardan yola çıkarak, kombilere aynı hassasiyeti göstermemiz gerekir. Bunun diğer boyutu da kombi petekleridir....

daha fazla bilgi edinin

Acil Tesisatçı’ya mı ihtiyacınız var?

7/24 Hizmet İçin

0 Yorum
Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir