b

Kombi Basıncı Neden Düşer?

j

Sevgi Tesisat

}

01.09.2023

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler, bunu sıcak suyu aktif kullanarak gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile suyun basıncında olumsuz bir durum olduğunda kombi elektronik bir cihaz olduğundan arıza meydana gelir. Bu arızanın en sık karşılaşılanı da kombi basıncının düşmesi olur. Peki, kombi basıncı neden düşer? Şimdi bu konunun çeşitli detaylarından söz edeceğiz.

Kombi Basıncı Nedir?

Sıcak suyun kombi aracılığı ile peteklerde dolaştırılması sayesinde kombiler ısınmakta ve ortama sıcaklık vermektedir. Ayrıca sistem sıcak suyu banyo ve mutfak gibi alanlarda da kullanıma sunmaktadır. Peki, bu durumda kombi basıncı neden öne çıkar? Ne anlama gelir?

Kombi sisteminin içerisinde, peteklerde kullanılabilmesi için belirli miktarda su olur ve bu su dönüştürülerek kullanılır. Kombi basıncı ise ilgili suyun miktarını gösteren bir belirteçtir. Bar seviyesi olarak bilinen bu belirteç, belirli bir rakamın altına düştüğünde yeterli su olmadığı için kombi arızaya geçer ve su basılması gerekir. Yükseldiğinde ise su seviyesinin azaltılması gerekecektir.

Kombi Basıncı Kaç Bar Olmalıdır?

Günlük hayatımızın en önemli parçası halini alan kombiler, arızalar ile karşı karşıya kaldıklarında, hayatımız bir anda çekilemez hale gelmektedir. Çünkü bu durum ısınma ve sıcak su gibi temel ihtiyaçlarımızın karşılanamaması anlamına gelir. İlgili arızalardan bir tanesi de kombi basınç seviyesi bozukluklarıdır. Bazı durumlarda yüksek bazı durumlarda düşük olan bu seviye, kombi sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasını engeller. En sık karşılaşılanı kombi basıncının düşmesi olur. Peki, basıncın düşmemesi için kombi bar seviyesinin kaç olması gerekir?

Bar seviyesi kombi markasına göre değişiklik gösterse de ortalama seviye 1.5 ila 2 arasında olması gerekir. Kombi basıncı kaç olmalıdır? sorusuna en kısa bu şekilde cevap verilebilir. Bu seviyelerin altında ya da üzerinde olduğu durumlarda uygulanması gereken işlemler olur. Bazı durumlarda ilgili işlemleri kendiniz gerçekleştirebilseniz de teknik servise başvurmanız gereken durumlar da olacaktır. Peki, kombi basıncının düşmesinin sebepleri nelerdir?

Kombi Basıncının Düşme Sebepleri Nelerdir?

Isınma ve sıcak su ihtiyacının karşılanması için kullandığımız kombilerde su seviyesi son derece önemlidir. Çünkü kombi sistemi içerisinde var olan suyun dolaşımı ile ısınma gerçekleşecektir. Basıncın düşmesi ile bu durum gerçekleşemez ve kombi arıza moduna geçer. Peki, kombi basıncı neden düşer?

  • Kombinin bakımsız kalması ve bunun sonucunda genleşme tankında var olan havanın azalması ile
  • Kombilerdeki sistem bileşenlerinde meydana gelen sızıntılar ve su kaçakları, kombi basıncının düşmesi için ortam oluşturacaktır. “Tesisatta kaçak yok, kombi su eksiltiyor” şikayetine de çok sık rastlanır. Bu durumda mutlaka kombinizin bakımını yaptırmalısınız. Bakımsız kombilerde sık karşılaşılan problemler arasındadır. Kombinin suyu neden çabuk biter? Sorusuna bu şekilde karşılık verilebilir.

Yukarıda önemli iki durumda bahsedilse de kombi basıncının ortalama 2 ila 3 ay içerisinde düşmesi olağandır. Bu durumda kombi bar seviyesi düşüş yaşar ve 1.2 seviyelerinin altında seyreder. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, kombi altında yer alan vanadan su basmanız gerekir. Su bastığınızda kombinizin bar seviyesi tekrar eski halini alacaktır. Kombi basıncı neden düşer? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Peki, düşmesi halinde neler olur?

Kombi Basıncı Düşerse Ne Olur?

Elektronik cihaz olan kombiler, çeşitli arızalar ile karşı karşıya kaldıklarında kendilerini güvene alabilirler. Buna çok sık rastlanır. En önemli örneği de kombi basıncının düşmesi ile ortaya çıkar. Çünkü kombi basıncı düştüğü zaman kombi çalışmasını durdurur ve arıza moduna geçer. Bu durum kombinin kendine herhangi bir zarar vermesini önler. Altındaki vanadan kombiye yeterli miktarda su basıldığında kombi tekrar çalışmaya başlar ve arıza modundan çıkar. Ancak kombi basıncı sık sık düşüyorsa bu durumda kombi sisteminizde bir arıza olabilir. O halde hemen uzman bir kombi servisine başvurmanız en doğru seçenek olacaktır. Kombinin su basıncı düşerse ne olur? sorusuna en kısa bu şekilde cevap verilebilir. Peki, basıncı düşen kombiye su basma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Kombiye Nasıl Su Basılır?

Su basınç seviyesinde düşüş olan kombilere su basarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Su basıncı yükselme sorununda kombi servisine ihtiyacınız olsa da su basıncının düşmesinde kombi servisine ihtiyacınız olmaz. Peki, kombinin suyu nereden verilir?

  • Öncelikle kombinizin su barının 1.2 seviyesinin altında kaldığından emin olun.
  • Ardından kombinin altındaki vanalar arasında mavi renkli silindir vanayı bulun. Su basma vanası genellikle mavi renkte olduğundan bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
  • Silindir mavi vanayı saat yönünün tersi yönünde çevirirseniz kombiye su basmaya devam edersiniz.
  • Bar çubuğu 1.5 ile 2 arasına gelene kadar su basmaya devam etmelisiniz.
  • İlgili seviyeye geldiğinde vanayı saat yönünde çevirerek kapatmalısınız.

Kombi su basma vanası ne tarafa açılır? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Siz de bu adımları uygulayarak kombinize su basabilirsiniz. Ancak sık sık kombiniz su eksiltiyorsa, bu durumda kombi servisine başvurmanız gerekir. Kombi basıncı nasıl yükseltilir? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

İstanbul Kombi Servisi: Sevgi Tesisat

Uzun yıllardır İstanbul genelinde kombi servisliği gerçekleştiren Sevgi Tesisat, kombileriniz ile alakalı yaşadığınız sorunlarda size güvenilir, profesyonel ve uygun fiyatlı hizmet sunacaktır. Bu nedenle kombinizde problem yaşıyorsanız, hemen Sevgi Tesisat’a ulaşabilir, sorununuzu anlatarak çözümü için uzman ekibin gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda sizin için hazırladığımız “Kombi Basıncı Neden Düşer?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilir, hizmet talebiniz için iletişime geçebilirsiniz.

Kombi 1 Barın Altına Düşerse Ne Olur?

Kombinizin bar seviyesi 1’in altına düşerse, bu durumda kombi çalışmasını durdurur. Bunun sebebi kombinin kendine zarar vermemesidir. Hemen kombinizin altında yer alan mavi vanadan su basarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Kombi Bar Ayarı Kaç Olmalı?

Bar seviyesi ile ilgili en çok sorulan soru, bar ayarının kaç olması gerektiğidir. Bar ayarı tüm kombi markalarında aynı seyreder. Bu nedenle 1.5 ila 2 arasında kalması gerekir. Bu seviyenin altında ya da üstünde olması kombinizin çalışamamasına sebep olur. 1.5 barın altında olursa su basarak kombi tekrar çalışır hale gelse de 2 barın üzerinde olursa kombi servisine başvurmanız gerekmektedir.

Kombi Basıncı Sürekli Düşüyor. Sebebi Ne Olabilir?

Cihazın bakımsız kaldığı durumlarda ya da tesisatta kaçak olması halinde kombi basıncında sürekli düşmeler meydana gelmektedir. Bu durumda da mutlaka uzman bir teknik servisten destek almalı ve kombinizin tamir edilmesini ya da bakımının yapılmasını sağlamalısınız.

Kombi Basıncı Haftada Bir Düşüyor. Bu durumda Ne Yapılmalıdır?

Kombinizin basıncı ortalama 2 ile 3 ayda bir düşüyorsa, bunun normal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı durumlarda kombinizin basıncı haftada bir düşebilir. İşte bu durum bir arıza sonucunda meydana gelebileceği içim mutlaka bir teknik servisten yardım istemelisiniz.

Kombi Basıncı 0 Olursa Ne Olur?

Kombiniz belirli aralıklarda basınç düşürebilir. Bu durumda bar göstergesi en taban rakam olan 0’a kadar inebilir. Ancak kombiler buna karşı özel olarak tasarlandıkları için, böyle bir durumda cihaz çalışmayı durdurur ve su basılmasını bekler. Su başaran bar seviyesini tekrar 1.5 ila 2 arasına getirirseniz sorun kalmayacaktır.

Öne Çıkanlar

İlgili Mesajlar

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Doğalgaz ve elektrik ile çalışan, teknolojinin getirdiği pek çok olanağı bünyesinde barındıran kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan çok özel cihazlardır. Suyu peteklerin içerisinde gezdirerek ısınmayı sağlayan bu sistem, mutfak ve banyo gibi alanlarda...

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

Evler, iş yerleri ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavaboların giderleri uzun süre temizlenmediği durumlarda, kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokular bakteri ve böcek oluşumunun da ana merkezleri olduğundan, olumsuzluk yalnızca kötü kokuyla tanımlanmaz. İşte bu...

Klozet Rezervuar Tamiri Nasıl Yapılır?

Günlük kullanıma sahip olan klozetler, çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilmekte ya da kırılabilmektedir. İşte bu durumda insanın temel gereksinimlerden birini karşılayamama tehdidi oluşacağı için, hemen tamiri ya da değişikliği yapılması gerekir. Tabii ki her...

Termosifon Montajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kişisel temizlik alanında her geçen gün daha gelişmiş makineler üretiyoruz. Bu makineler sayesinde kişisel temizlik hem kısa sürecek hem de kolay bir şekilde yapılacak hale geliyor. Termosifon da bu amaçla üretilmiş makinelerden bir tanesidir. Görevi basitçe su...

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçakları, yaşam ya da çalışma alanlarında meydana gelebilen ve hayatı çok büyük ölçekte problem ile karşı karşıya bırakan tesisat problemlerindendir. Çoğu zaman kaçağın oluşumu uzun bir süre sonra anlaşıldığı için oluşan problemlerin oranı da doğru orantılı olarak...

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabolar, suyu rahat şekilde kullanabilmemiz açısından pek çok faydayı bize sunarlar. Temiz suyu kullandıktan sonra oluşan pis suyu da tesisat aracılığı ile kanalizasyonlara iletirler. Ancak herkes lavaboları aynı hassasiyetle kullanmadığı için, çeşitli sebepler...

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Kış ayları yaklaşınca en sık sorulan sorulardan bir tanesi de peteklerin havası nasıl alınır? sorusu oluyor. Çünkü evlerimizde ya da iş yerlerimizde ısınmak için kullandığımız kombi tesisatı ile petekler, bize konforlu bir ısınmanın her türlü avantajını sunuyor. Bu...

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız lavabolar, çeşitli sebepler ile tıkanırlar ve tıkanmaları, su kullanımımızı engellediği için hayatımızı olumsuz etkiler. Bu nedenle profesyonel çalışmalar ya da basit çözümler ile lavabo tıkanıklıklarından kurtulabilirsiniz....

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğalgazın yayılması ile kombi kullanımı da ülke genelinde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Hem büyük bir konfor sağlaması hem de pek çok olanağı sunması, kombilerin bu nedenle çok dikkat çekici bir hale gelmesine yardımcı olmuştur. İşte bu sebeple evlerimiz ya...
Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

daha fazla bilgi edinin
Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Doğalgaz ve elektrik ile çalışan, teknolojinin getirdiği pek çok olanağı bünyesinde barındıran kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan çok özel cihazlardır. Suyu peteklerin içerisinde gezdirerek ısınmayı sağlayan bu sistem, mutfak ve banyo gibi alanlarda...

daha fazla bilgi edinin

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Temasta olmak

Follow Us

About the Author

Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

Doğalgaz ve elektrik ile çalışan, teknolojinin getirdiği pek çok olanağı bünyesinde barındıran kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan çok özel cihazlardır. Suyu peteklerin içerisinde gezdirerek ısınmayı sağlayan bu sistem, mutfak ve banyo gibi alanlarda...

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğalgazın yayılması ile kombi kullanımı da ülke genelinde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Hem büyük bir konfor sağlaması hem de pek çok olanağı sunması, kombilerin bu nedenle çok dikkat çekici bir hale gelmesine yardımcı olmuştur. İşte bu sebeple evlerimiz ya...

Get In Touch

Get In Touch

Address

1234 Divi St. #1000
San Francisco, CA 94220

Phone

(255) 352-6258