Peteklerin Altı Isınmıyor

j

Sevgi Tesisat

}

02.14.2023

Isınma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan petekler, kombinin borular ile aktardığı sıcak suyu devir daim yaparak ortamın ısınmasını sağlarlar. Bu şekilde hem peteğin olduğu yer ısınır hem de ısınma işlemi büyük bir konforla gerçekleşmiş olur. Ancak her sistemde olduğu gibi kombi sisteminde de belirli problemlerin olduğu çok açık. Peteklerin belirli bölümlerinin ısınmaması da bu problemlerden bir tanesi. O halde neden peteklerin altı ısınmıyor? Sebebi ve çözümü nedir? Şimdi içeriğimizde bu soruların cevaplarından bahsedeceğiz.

Neden Peteğin Altı Isınmıyor?

Kombiden gelen sıcak su, peteklerin içerisine boru sistemi sayesinde dahil olur. Gelen sıcak su önce peteklerin içini ısıtır ve ardından peteklerin dışı ısınmaya başlar. Bu şekilde dışı ısınan petekler, ortamı ısıtır. Ancak peteklere bazı durumlarda gelen sıcak su yeterli sıcaklıkta olmayabilir. Ya da sıcak su petek içerisinde doğru bir dağılım göstermeyebilir. İşte bunun pek çok sebebi olur. Peki, kalorifer peteği neden ısınmıyor? Şimdi bunu maddeler halinde açıklayalım.

 • Peteklerin havası varsa, altı değil, üstü ısınmaz. Bu nedenle peteğin havasının olması, altının ısınmaması ile ilgili değildir.
 • Petekler uzun süre temizlenmedi ise tortular oluşmaya başlar ve bu da peteklerin altının ısınmamasına sebep olabilir.
 • Peteklerdeki su sürekli devir daim yaptığından, kombideki devir daim pompası çok önemli bir iş görür. Ancak bu parçada bir arıza varsa, peteklerin altının ısınmaması sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Petek bağlantılarında sorun olduğunda, peteklerde verimli bir ısıtma olmaz. Bu durumda petek bağlantılarının değiştirilmesi sorunun çözümünü sağlayacaktır.
 • Her petek kombiye eşit uzaklıkta olmadığından, reglaj ayarı yapılarak kombilerin eşit derecede ısıtması sağlanır. Eğer reglaj ayarında bir problem varsa, petekler ısınmayabilir.
 • Tesisatlarda oluşan kaçaklar da peteklerde verimli bir sıcaklığın sağlamasının önüne geçebilir.
 • Kombinin altında yer alan filtre tıkandıysa, bu durum da yeterli sıcaklığın alınamamasına sebep olabilir.

Peteğin altı ısınmıyorsa, yukarıdaki durumlardan bir tanesi veya daha fazlası ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir teknik servisten destek alınması en doğru seçenek olacaktır. Kalorifer peteğinin üstü ısınıyor, altı ısınmıyor. Neden? diyorsanız, sizin için tüm detaylardan söz etmeye çalıştık.

Doğru Tesisatçı Fark Yaratır

Servis Ağımızla Yanınızdayız

Kombi Peteğinin Altı Isınmıyor? Çözümü Nedir?

Peteklerin üstü ısınıyor, altı ısınmıyor diyorsanız, o halde sizin yapabileceğiniz bir şey olmaz. Uzman bir teknik servisten hizmet alarak, sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Peki, “peteklerin altı ısınmıyor” sorununun çözümü nedir? Şimdi bundan söz edeceğiz.

 • Petekler hiç ısınmıyorsa, bu durumda kombinizin basıncı düşmüş olabilir. Bar göstergesini 1.5 seviyesine getirmeniz, kombinin arıza durumundan çıkmasına yardımcı olacaktır. Kombi Basıncı Neden Düşer? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
 • Peteklerin vanasının kapalı olması da ısınmanın önüne geçecektir. Peteklerin vanasını saat yönünün tersinde çevirerek ısınmayı aktif edebilir, saat yönünde çevirerek de ısınmayı kapatabilirsiniz.
 • Petek, kir ve kirlerden oluşan tortulara maruz kaldıysa, o halde petek temizliği gerekir. Petek temizliğini kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak uzman bir teknik servisten destek almanız, daha etkili sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Tesisattan kaynaklı problemlerde peteklerin bağlantı elemanlarının değiştirilmesi gerekir. Bu da uzman teknik servislerin görevidir.
 • Bazı durumlarda petek vanaları zamanla deforme olup, açılıp kapanmayabilir. Böyle bir durumda uzman bir teknik servisin petek vanalarını değiştirmesi gerekir.

Yani peteklerin altının ısınmaması ile ilgili sorunların kaynağı, teknik sorunlar ya da peteklerin kirlenmesidir. Bu gibi durumlarda kullanıcıların yapması gereken çok fazla detay olmaz. Mutlaka profesyonel kombi servislerinden destek almak en doğru sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır. Peki, peteklerin altı ısınıp, üstü ısınmıyorsa sebebi nedir?

Peteklerin Üstü Neden Isınmaz?

Peteklerin altının ısınmadığı durumlarda teknik servis en önemli ihtiyaçtır. Ancak üstünün ısınmaması durumunda kullanıcılar bunu kolayca çözebilir. Tabii ki her zaman değil. Peki, neden üst kısımlar ısınmaz? Bunun temel sebebi peteklerde hava olmasıdır. Hava peteğin üst kısımlarında birikeceğinden, sıcak su üst kısımlara ulaşmaz ve alt ısınır ancak üst ısınmaz. Peki, bu durumda yapılması gereken nedir? Tabii ki peteklerin havasının alınması. İşte bu şekilde havası alınan peteklerin ısınmama sorunu ortadan kalkacaktır. Peteklerin Havası Nasıl Alınır? isimli içeriğimizi inceleyerek detaylı bilgi alabilir, sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Profesyonel Kombi Servisi: Sevgi Tesisat

Sevgi Tesisat; kombi servisliği alanında sunduğu başarılı hizmetler ile adından söz ettirmekte ve İstanbul genelinde hizmetlerini devam ettirmektedir. Bu nedenle “peteklerin altı ısınmıyor” konularında sorunlar yaşıyorsanız, en doğru adres Sevgi Tesisat olacaktır. Böylece;

 • Uzman çalışanlar tarafından,
 • Son teknolojik cihazlar yardımıyla,
 • En hızlı ve profesyonel şekilde,
 • Uygun fiyatlar karşılığında sunulan hizmetlerden yararlanmış olacaksınız.

Ayrıca Sevgi Tesisat hizmetlerini 7/24 sürdürmekte ve bu şekilde sorunlarınıza en hızlı çözümleri sunmaktadır. Bu kapsamda sizin için hazırladığımız “Peteklerin Altı Isınmıyor. Sebebi ve Çözümü” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilir, profesyonel hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Peteklerin Altı Isınmıyor. Neden?

Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak temel neden peteklerin temiz olmaması, bağlantı elemanlarının arızalanması ya da reglaj ayarının yapılmamasıdır. Bunun dışında tesisattan kaynaklı problemler de peteklerin altının ısınmamasına sebep olabilir.

Bütün Peteklerin Altı Isınmıyor. Sebebi Nedir?

Tesisatta yer alan peteklerin tamamının altının ısınmaması, tesisatta bir problem olduğu anlamına gelir. Bazı durumlarda petekler uzun süredir temizlenmiyorsa, bu durumda peteklerin tamamının altının ısınmaması durumu ile karşı karşıya kalınabilir.

Peteklerin Altı Isınmıyorsa Havasını Almak Gerekir Mi?

Hayır. Havası olan peteklerin üstü ısınmaz. Çünkü peteğin üst kısmı hava ile dolduğundan, sıcak su üst kısımlara ulaşmaz ve bu durum peteklerin üstünün ısınmamasına sebep olur. Altı ısınmıyorsa, mutlaka uzman bir teknik servisten destek almalısınız.

Öne Çıkanlar

İlgili Mesajlar

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi Neden Su Akıtır?

Sıcak ya da soğuk hava fark etmeksizin kombilere her mevsim ihtiyaç duyuyoruz. Soğuk havalarda ısınma konusuna ekstra ihtiyaç duysak da her mevsim sıcak suya olan ihtiyacımız son derece yüksek. İşte bu sebeple kombilerde bir problem meydana geldiğinde, hayatımızın pek...

daha fazla bilgi edinin
Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Isınmak ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız kombiler, hayatımızın her alanında bize çok fazla kolaylık sağlıyor. İşte sağladığı bu kolaylıklardan yola çıkarak, kombilere aynı hassasiyeti göstermemiz gerekir. Bunun diğer boyutu da kombi petekleridir....

daha fazla bilgi edinin
Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor? Sebebi ve Çözümü

Günlük hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi olan kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Kombilerde herhangi bir problem olduğunda ise ne yazık ki önü alınamaz sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kombiden sıcak su gelmemesi de bu sorunlardan...

daha fazla bilgi edinin

Acil Tesisatçı’ya mı ihtiyacınız var?

7/24 Hizmet İçin

0 Yorum
Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir