Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir

j

Sevgi Tesisat

}

01.09.2023

Evler, iş yerleri ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavaboların giderleri uzun süre temizlenmediği durumlarda, kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokular bakteri ve böcek oluşumunun da ana merkezleri olduğundan, olumsuzluk yalnızca kötü kokuyla tanımlanmaz. İşte bu sebeple bakteri ve böcek oluşumlarının önlenmesi, kötü kokunun ortadan kaldırılması için lavabonun temizlenmesi, kötü kokunun giderilmesi gerekir. Peki, lavabo kokusu nasıl giderilir? Şimdi bu detaylardan bahsedelim.

Lavabolar Neden Kokar?

Mutfak ya da banyo gibi alanlarda kullanılan lavaboların zamanla kötü koku yaymasının bazı sebepleri bulunur. Bu sebepler her ne olursa olsun kötü koku ortamdaki havanın kalitesini düşüreceği için mutlaka müdahale edilmelidir. Ayrıca bakteri ve böcek oluşumları da cabası olacaktır. Peki, lavaboların kokma sebepleri nelerdir?

  • Mutfak lavabo giderlerinde zamanla biriken ve pis su giderlerine tamamen karışmayan yemek artıkları, kötü kokunun yayılmasına sebep olacaktır.
  • Banyo ya da diğer alanlarda kullanılan lavabolarda ise sakal, kıl, sabun artığı ve daha pek çok faktör, biriktiğinde kötü kokunun oluşmasına sebep olacaktır.
  • Lavabolar tıkanıklıkla karşı karşıya kaldığında, su gitmekte zorlanıyorsa, kötü koku yayılmaya başlayacaktır.
  • Lavaboların gider boruları eskidi ve çürüdüyse, bu da koku oluşmasına sebep olacaktır.

Lavabodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir? sorusundan önce, kokunun oluşma nedenlerine değindik. Bu da net şekilde kullanım hatalarını öne çıkarmaktadır. Yani lavabolara atılmaması gereken maddelerin giderlere kaçması sonucunda kötü koku için uygun ortam oluşmaktadır.

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? 5 Yöntem

Mutfak, banyo ya da farklı alanlarda kullanılan lavabolar, çeşitli sebepler sonucunda kötü koku yaymaya başlar. Bu da ortamın kötü kokmasına ve değerinin düşmesine sebep olacaktır. Ancak endişelenmenize gerek yok. Bu durumun ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler var. Şimdi lavabo kokusu nasıl giderilir? sorusu için hazırladığımız 5 önemli yöntemden bahsedelim.

Karbonat, Sirke ve Kaynar Su

Lavabolardaki tıkanıklıklar ve kötü kokuların giderilmesi için kullanılan en önemli üçlü karbonat-sirke-kaynar su olarak bilinmektedir. Bunun için öncelikle 1 çay bardağı karbonatı lavabo giderine dökmelisiniz. Ardından 1 çay bardağı sirkeyi üzerine döktüğünüzde bir etkileşim oluşacaktır. Birkaç dakika bu şekilde bekledikten sonra bolca kaynar suyu lavaboya dökün. Bu şekilde tıkanıklık belirtileri basitse hem tıkanıklık açılacak hem de kötü koku ortadan kalkmış olacaktır. Lavabo kokusu nasıl giderilir? sorusuna cevap olarak verilebilecek yöntemler arasında en önemlisi olarak dikkat çekmektedir.

Limon ve Karbonat

Lavabonuzdaki kötü kokuları ve giderdeki yağ kalıntılarını ortadan kaldırmak için 1 çay bardağı limon suyunun içerisinde 1 çay bardağı karbonat eklemelisiniz. Limon suyunu biraz ısıtırsanız, çok daha etkili olacaktır. Ardından iki malzemeyi iyice karıştırın ve köpük haline gelmesini sağlayın. Sonrasında karışımı lavabonuza dökün ve 5 ila 10 dakika bekleyin. Sonrasında üzerine bol miktarda kaynar su dökerek, kötü kokuların giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Kötü koku çok yoğunsa, bu durumda kullanılacak limon suyu ile karbonatın ölçeğini aynı oranda artırabilirsiniz.

Beyaz Sirke

Yiyeceklerin hazırlanmasında ve temizlikte çok sık tercih edilen beyaz sirke, aslında lavabolardaki kötü kokunun giderilmesi için son derece önemli bir tercihtir. Bu yönteme göre lavabonuzun içerisinde beyaz sirkeyi biraz gezdirmelisiniz. Ardından lavabo fırçası ile evyeyi güzelce ovalamalısınız. Sonrasında kaynar suyu lavabodan dökmeniz, kötü kokuların giderilmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu yöntemi her gün ya da birkaç günde bir uygulamalısınız.

Lavanta Yağı

Lavabonuzdan sürekli kötü koku geliyor ve bu koku rahatsızlık verecek boyuta ulaşıyorsa, o halde yapmanız gereken lavanta yağı kullanmak olacaktır. Kokusu ile ferahlık veren bu yöntem için lavanta yağını düzenli aralıklarla lavabo giderinize dökmelisiniz. Bunu belirli periyotlarda gerçekleştirirseniz, kötü kokuyu bastırabilirsiniz.

Lavabo kokusu nasıl giderilir? sorusunu sık sık soruyorsanız, yukarıdaki doğal çözümleri kullanarak, kötü kokuyu önleyebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak büyük boyuttaki tıkanıklıklarda bu yöntemleri kullanmak yalnızca geçici çözüm olacaktır.

Kombilerde Otomatik Hava Sızdırması

Lavabo Gideri Açma

Kötü koku, çoğunlukla lavabonuzun tıkanmaya başladığı anlamına gelir. Bu nedenle lavabo tıkanıklığını ortadan kaldırmak sizin için doğru bir tercih olacaktır. Eğer basit nitelikte bir tıkanıklık varsa, bunu ortadan kaldırmak için susta tel, pompa vb. yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunun için tıkalı lavabo nasıl açılır? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda ne kadar yöntem denenirse denensin, istenen sonuç alınamaz. Böyle bir durumda mutlaka uzman tesisatçılardan tıkalı lavabo açma hizmeti almalısınız.

Tıkalı Lavabo Açma: Sevgi Tesisat

Deneyimli ekibi, profesyonel yöntemleri ve son teknolojik cihazları ile tıkalı lavabo açma hizmeti sunan Sevgi Tesisat, İstanbul’un en değerli tesisat firmalarından bir tanesidir. Peki, neden Sevgi Tesisat firmasını tercih etmelisiniz?

  • Uzman ve eğitimli çalışanlar ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
  • Son teknolojik yöntemleri hizmetlerine entegre etmektedir.
  • Teknolojinin getirdiği olanaklara sahip cihazları kullanmaktadır.
  • Hizmetlerinde uygun fiyatı garanti etmektedir.
  • 7/24 tıkalı lavabo açma hizmeti sunmaktadır.

Yukarıda, Sevgi Tesisat firmasını neden tercih etmeniz gerektiğinden bahsettik. Bu şekilde tıkanıklık belirtilerinden kurtularak, kötü kokuların giderilmesini de sağlayabilirsiniz. Biz de bu kapsamda sizin için hazırladığımız “Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşarak, detaylı bilgi alabilir, hizmet talebinizi iletebilirsiniz.

Lavabolar Neden Kokar?

Lavabo kokusunun temel nedenleri; giderlere kaçan yemek artıkları, yabancı maddeler ve gider borusunun çürümesidir. Bunun yanı sıra gider tıkanıklığı oluşmaya başlamışsa, kötü koku da ortaya çıkacaktır.

Lavabolardan Kötü Koku Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Mutfak, banyo ya da daha farklı alanlarda kullanılan lavabolardan kötü koku geliyorsa, bunu gidermek için doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Beyaz sirke, karbonat, lavanta yağı ve limon suyu gibi doğal yöntemler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bunlar bazen çözüm olmayabilir. Bu durumda profesyonel tesisatçılardan destek almalısınız.

Mutfak Lavabo Kokusu Neden Olur?

Lavabolara çok dikkat etmeden, yemek artıklarını atar ve lavabo giderinden geçmesi için baskı uygularız. Böylece giderin altında biriken yemek artıkları, zamanla kötü koku yaymaya başlar. Ayrıca yağ artıklarının lavaboya dökülmesi, zamanla koku yaymaya başlayacaktır.

Tuvalet Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Tıkanıklık sonucunda koku oluşursa bu durumda mutlaka bir tesisatçıdan yardım alınmalıdır. Ancak bazı doğal çözümler bu kokunun giderilmesine yardımcı olabilir. Karbonat, beyaz sirke vb. doğal çözümleri kullanarak tuvalet lavabo kokusunu giderebilirsiniz.

Banyo Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Saç, sakal, sabun artığı vb. sebeplerle banyo lavaboları tıkanabilir. Bu durumda tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda da koku sebebi tıkanıklık olmaz. Böyle bir durumlar karşılaştığınızda ise yapmanız gereken; sirke, limon suyu, karbonat vb. doğal çözümleri kullanmak olacaktır.

Lavabo Koku Giderici Çözümleri Nelerdir?

Doğal çözümler ile lavabolardaki kokuları gidermek mümkün. Bunun için en çok tercih edilen çözümler ise karbonat, beyaz sirke, limon suyu ve lavanta yağı gibi çözümler olarak dikkat çekiyor. Ancak bazı durumlarda kokunun sebebi tıkanıklık olduğundan, tıkanıklığı gidermek kokuyu da önlemek için yeterli olacaktır.

Giderlerden Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir?

Kokunun genel sebebi tıkanıklık olsa da buna ek olarak yemek artıklarının giderde birikmesi ve gider borusunun çürümesi de kokunun sebebi olabilir. İşte bu durumda doğal çözümleri kullanabilirsiniz. Ancak çürüyen borunun değişmesi ya da tıkanıklığın açılması gerekiyorsa, bu durumda uzman tesisat firmasından yardım almanız gerekmektedir.

Öne Çıkanlar

İlgili Mesajlar

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi Neden Su Akıtır?

Sıcak ya da soğuk hava fark etmeksizin kombilere her mevsim ihtiyaç duyuyoruz. Soğuk havalarda ısınma konusuna ekstra ihtiyaç duysak da her mevsim sıcak suya olan ihtiyacımız son derece yüksek. İşte bu sebeple kombilerde bir problem meydana geldiğinde, hayatımızın pek...

daha fazla bilgi edinin
Peteklerin Altı Isınmıyor

Peteklerin Altı Isınmıyor

Isınma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan petekler, kombinin borular ile aktardığı sıcak suyu devir daim yaparak ortamın ısınmasını sağlarlar. Bu şekilde hem peteğin olduğu yer ısınır hem de ısınma işlemi büyük bir konforla gerçekleşmiş olur. Ancak her...

daha fazla bilgi edinin
Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Isınmak ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız kombiler, hayatımızın her alanında bize çok fazla kolaylık sağlıyor. İşte sağladığı bu kolaylıklardan yola çıkarak, kombilere aynı hassasiyeti göstermemiz gerekir. Bunun diğer boyutu da kombi petekleridir....

daha fazla bilgi edinin

Acil Tesisatçı’ya mı ihtiyacınız var?

7/24 Hizmet İçin

0 Yorum
Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir